WITAMINY I ICH ZNACZENIE W ŻYWIENIU PSA


Witaminy to związki organiczne inne niż tłuszcz, białko lub węglowodany, a konieczne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Nie są wytwarzane przez organizm dlatego też muszą być dostarczane z pożywieniem, a w razie potrzeby w postaci preparatów farmaceutycznych.

Nie są też źródłem energii, ani materiałem budulcowym. Witaminy są związkami, które cechuje niezwykła moc przywracania zdrowia. W naturalny sposób wbudowują się w przemianę materii ożywiając ją. Komórki żywego organizmu czekają na witaminy. Gdy nie ma wystarczającej ilości tych życiodajnych substancji przemiana materii zamiera, zwierzęta podupadają na zdrowiu i szybciej się starzeją.

Organizm dorosłego psa precyzyjnie reguluje wchłanianie i wydalanie witamin, dzięki czemu ich nadmiar w pokarmie nie wywoduje niepożądanych skutków. W dobrze urozmaiconej diecie BARF nie ma konieczności podawania dodatkowo preparatów witaminowych. Wszystkie składniki potrzebne dla zdrowia psa muszą być zawarte w pokarmie.

 

O poziomie witamin w organizmie decyduje stan zdrowia zwierzęcia dlatego warto czasem przeprowadzić badania profilaktyczne.