CO DO MISKI ?


Do prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu potrzebne są: białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i sole mineralne. Dobrze zbilansowany pokarm powinien je zawierać. Pożywienie musi być pełnowartościowe pod względem zawartości składników odżywczych.

Białko to podstawa prawidłowego żywienia psa. Młode psy potrzebują go dużo więcej do wzrostu i rozwoju tkanek niż dorosłe. Jednak, gdy białka w pokarmie zabraknie, dorosłe zwierzę zaczyna tracić masę mięśniową a u młodego dochodzi do zahamowania wzrostu, spadku masy ciała i w efekcie do upośledzenia rozwoju.

Podstawowym źródłem białka w diecie psów są produkty pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Te pierwsze są najlepszym jego źródłem, ale zdarza się, że nawet one mogą mieć różną jakość, a przy tym różną strawność.

Białko jest nie tylko niezbędnym składnikiem diety, źródłem energii ale dostarcza cennych aminokwasów, potrzebnych do katalizowania wielu reakcji enzymatycznych w organizmie. Dzięki białkom możliwy jest skurcz mięśni, regeneracja tkanek, gojenie ran. Specjalne białka – immunoglobuliny, uczestniczą w odpowiedzi obronnej organizmu na działanie czynników chorobotwórczych. Każdy organizm jest w stanie sam wyprodukować białko, jednak nie w takiej ilości, by pokryć całe swoje zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy. Z tego powodu brakującą ilość białka należy czerpać z pożywienia i dostarczać organizmowi wraz z pokarmem. Produkty będące podstawowym źródłem białka to: mięso zwierzęce, ryby, jaja, nabiał oraz niektóre rośliny.

W żywieniu psa należy zadbać o urozmaicenie posiłków w różnego rodzaju mięsa i ryby. Warto przy tym wiedzieć jakie wartości odżywcze, jakie witaminy, mikroelementy zawierają podawane przez nas produkty.